Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Być może nie są tak towarzyskie jak psy, jednak jak nikt inny, potrafią wprowadzić domową atmosferę. Są wśród nas jednak ludzie, którzy panicznie boją się tych niepozornych zwierzątek. I to jest prawdziwy lęk!
Kotom serdecznie dziękujemy!
Ailurofobia zwana jest również felinofobią, to ogromny lęk i strach podczas potencjalnego zetknięcia osoby z kotem. Te negatywne uczucia wywołuje nie tylko spotkanie z tym ssakiem, ale i nawet sama rozmowa o nich czy oglądanie filmików. Osoby takie, jeżeli spotkają kota, mają duszności, podwyższone ciśnienie, wyższe tętno i uczucie suchości w ustach. I przede wszystkim, chcą od razu uciekać.
Klątwa czarnego kota?
W świadomości ludzi, nie tylko Polaków, czarny kot często kojarzy się z pechem. Idąc za powszechnymi zabobonami, jeżeli czarny kot przebiegnie ci drogę, możesz liczyć się z ogromnym pechem. Jednak najczęściej działa to jako samospełniająca się przepowiednia – jeżeli czegoś mocno oczekujesz, to się sprawdzi. Najczęściej właśnie w negatywnym aspekcie.
Leczenie ailurofobii
Każda fobia ma swoje podłoże psychologiczne. I o ile powszechnie akceptowalna jest np arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, to już ailurofobia wydaje się czymś zupełnie dziwnym. Osoby cierpiące na nią spotykają się z ogromnymi trudnościami w codziennym życiu. Najczęściej leczy się ją za pomocą psychoanalizy. Ma ona pomóc w dotarciu do źródła danej fobii. Wspomagająco działają również terapie behawioralne, które mają nauczyć pacjenta, jak radzić sobie z lekiem w codziennym, zwykłym życiu.
Kiedy myślałam, że wszyscy uważają, że koty są słodkie, dowiaduje się o istnieniu ailurofobii.