Poparzenie słoneczne jest niczym innym jak uszkodzeniem skóry, które wywołane jest zbyt długą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Tego typu oparzenie może wystąpić jednak nie tylko na skutek zbyt długiego opalania się, ale również korzystania z solarium. Chcąc uzyskać naturalną, a przede wszystkim zdrową opaleniznę powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Jakie są objawy poparzenia słonecznego i jak je złagodzić? Podpowiadamy.
Jakie są objawy poparzenia słonecznego?
Objawy oparzenia słonecznego można rozróżnić na podstawie stopnia zaawansowania wspomnianego poparzenia. W przypadku oparzenia pierwszego stopnia najczęściej występuje zaczerwienienie skóry. Pojawia się także ból w podrażnionym miejscu, a dolegliwości, które wynikają z tego typu oparzenia zwykle ustępują nie dłużej niż po trzech dniach.
Poparzenie słoneczne drugiego stopnia bywa znacznie poważniejsze. Dotyczy ono naskórka oraz skóry wewnętrznej. Prowadzą do powstania obrzęku oraz pęcherzy, które wypełnione są płynem surowiczym. Ze względu na możliwość doprowadzenia do częściowej martwicy naskórka zalecana jest konsultacja z lekarzem. Oparzenie trzeciego stopnia uszkadza również tkanki podskórne oraz nerwy.
Oparzenia słoneczne a pierwsza pomoc
Z oparzeniami słonecznymi I stopnia jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie, jednak bardzo ważne jest szybkie zareagowanie, by załagodzić pierwsze objawy oparzenia. Miejsce dotknięte oparzeniem dobrze przemyć letnią wodą i przyłożyć do niego chłodny okład. W przypadku oparzenia na większej powierzchni ciała można wziąć prysznic w letniej wodzie i stopniowo schładzać skórę. Nie wolno narażać ciała na szok termiczny poprzez kąpiel w zbyt zimnej wodzie.
Co nakładać na oparzenie słoneczne? Musimy przede wszystkim pamiętać, aby nie smarować podrażnionej skóry zbyt tłustymi i ciężkimi kremami. Po kąpieli dobrze natomiast posmarować ciało delikatną emulsją lub pianką o działaniu chłodzącym, łagodzącym i nawilżającym, która w swoim składzie zawiera D-pantenol. Czerwone plamy pod oczami również na tym skorzystają.
Jak złagodzić oparzenia słoneczne domowymi sposobami?
Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie oparzeń słonecznych, jednak warto podkreślić, że ich zadaniem jest jedynie łagodzenie skutków oparzeń, a nie leczenie poparzonej skóry. Chociaż żaden z nich nie upora się z oparzeniem po słońcu w ciągu jednego dnia, to wiele składników naturalnych jest w stanie przyspieszyć proces gojenia i skutecznie uśmierzyć ból po oparzeniu.
Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na oparzenia słoneczne jest posmarowanie ciała maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem, które przywraca skórze prawidłowe pH, mocno ją odżywia i natłuszcza. Silne właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne wykazuje także sok wyciśnięty z żywego aloesu, który można stosować zamiennie z kremami łagodzącymi z aloesem.
Oparzenia słoneczne – co robić, by się przed nimi uchronić?
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania oparzeniom od słońca jest zachowanie umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych i stosowanie odpowiedniej ochrony skóry zarówno przed, w trakcie, jak i po opalaniu. Pamiętajmy o tym, by regularnie używać specjalnych kosmetyków z filtrem i nie narażać skóry na nadmierny kontakt ze słońcem w ciągu pierwszych dni opalania.
Z uwagi na fakt, że promienie słońca są najmocniejsze od godziny 10 do 15, starajmy się spędzać ten czas w zacienionym miejscu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z jasną karnacją, dzieci, seniorów oraz osób zażywających leki o działaniu fototoksycznym (m.in. tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne i przeciwcukrzycowe). Podczas opalania chrońmy naszą głowę przed słońcem i nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody.