Wakacje sprzyjają opalaniu i aktywności na świeżym powietrzu. Zatem krem z filtrem to podstawa, którą należy aplikować w zależności od potrzeb. Na ciele każdego człowieka znajdują się pieprzyki, które w większości przypadków są niegroźne. Jednak warto je obserwować i konsultować każdą zmianę. Dla swojego zdrowia.
Co może zaniepokoić?
Pieprzyki to małe brązowe kropeczki o różnej średnicy, które pojawiają się na naszym ciele właściwie przez całe życie. Jednak jeżeli ten którego już mamy, zmienia swoją postać, powinno cię to zaalarmować. Być może to zmiana polegająca na innym kolorze- robi się bardziej ciemny lub przeciwnie, przechodzi w jaśniejszy odcień.
Czasem zmienia się jego średnica – niespodziewanie rośnie lub też rozsiewa się na skórę wokół pierwotnego. Te małe pieprzyki mogą być zmianami, które będzie trzeba usunąć. Bywa że zwykły, płaski pieprzyk staje się wypukły i zaczyna przeszkadzać. Każda zaobserwowana zmiana to znak, że z pieprzykiem coś się dzieje.
Tego unikaj!
Paradoksalnie, zaszkodzić możemy sobie sami. Pierwszy błąd, to używanie kremu z niskim faktorem ochronnym. Jeżeli masz skłonności pojawiania się tych znamion, konieczny jest krem do opalania o faktorze 30 SPF i wyższym. Poza tym, nadmierne opalanie może nie skończyć się dobrze.
Kolejna rzecz dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, bo związana jest z depilacją. Unikaj podrażnienia pieprzyka maszynką do golenia, depilatorem czy chociażby woskiem. Może to sprawić, że znamię zmieni diametralnie swoją postać i będzie trzeba go wyciąć.
Wizyta u dermatologa — kiedy?
Teoretycznie zmiany związane z pieprzykami nie bolą. Dlatego też trudno je wychwycić w początkowym stadium. Jednak jest to konieczne z jednego ważnego powodu — może się to zmienić w niezwykle groźny dla życia rak skóry. Walka z nim jest nierówna i ogromnie czasochłonna.
Do dermatologa warto więc się wybrać raz w roku, aby skonsultować swoje znamiona pod kątem ewentualnych zmian skórnych. Warto również samemu oglądać się a w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, czym prędzej wybrać się do dermatologa. Rak skóry wychwycony we wczesnym stadium ma o wiele większe szanse wyleczenia.