Ktoś kiedyś podzielił społeczeństwo na trzy rodzaje – introwertyków, ambiwertyków i ekstrawertyków. Ci pierwsi są zamknięci w sobie. Drudzy bywają duszą towarzystwa, jednak lepiej czują się w swoich czterech ścianach. Trzecia grupa to ekstrawertycy, z emocjami jak na dłoni. Czym jeszcze się wyróżniają?
Nie mają problemu z nowym otoczeniem
Gdy ekstrawertyk ma odnaleźć się w nowym towarzystwie, bardzo szybko tego dokonuje. Kompletnie nie ma problemu z nawiązywaniem nowych kontaktów. Często w błyskawicznym czasie staje się prawdziwą duszą towarzystwa, która pociąga innych do zabawy. Ekstrawertyk jest niezwykle żywiołowy, co przekłada się na sposób relacji z innymi. Czuje się komfortowo w nowym towarzystwie i środowisku. Z pewnością nie boi się ludzi.
Ekstrawertyk to gaduła
Kolejną cechą tego rodzaju osobowości jest fakt, że taka persona szybko cię zagada. Będzie opowiadać o wielu sprawach, niekoniecznie związanych z pierwotnym tematem rozmowy. Często osoby o ekstrawertycznych cechach osobowości są nazywane gadułami i wiele w tym prawdy. Gadulstwo wynika jednak nie tyle z ciągłej potrzeby mówienia, a ze zwyczajnego, łatwego nawiązywania kontaktu. Ekstrawertyk szczególnie powinien się pilnować podczas swojej rozmowy, aby nie przyćmić swoim zachowaniem introwertyków.
Bryluje w social-media
Mówi się, że ekstrawertycy o wiele lepiej odnajdują się w czynnym udzielaniu się w mediach społecznościowych. Przede wszystkim nie ma oporów przed pokazywaniem swoich pasji w sieci i zarażania tym innych. Zdecydowanie łatwiej osobie ekstrawertycznej również uczestniczyć w spotkaniach on-line i być na nich liderem. Jeżeli ktoś nie boi się odezwać, to właśnie ekstrawertyk. I co ważne, wniesie wiele istotnych kwestii do każdego projektu.
Osoba pełna energii
Ekstrawertycy często postrzegani są jako ludzie energiczni i pełni wiary w lepsze jutro. Osoby z najbliższego otoczenia zarażają swoim optymizmem, często powodując, że czujemy się w ich towarzystwie zwyczajnie lepiej. Ich kalendarz zwykle jest wypełniony wieloma zajęciami i źle się czują, gdy muszą pozostać w marazmie. Gdy muszą się zatrzymać, traktują to jako mały koniec świata i z utęsknieniem wyczekują chwili, w której mogą wrócić do normalnych zajęć. Ekstrawertycy nie są więc mistrzami odpoczynku. To raczej niecierpliwcy, którzy czekają, tylko aby zaangażować się w kolejny projekt. Nie zawsze jednak są w stanie wywiązać się ze wszystkich obowiązków, jakie wezmą sobie na głowę.
Krótko myśli, szybko działa
Osoby o ekstrawertycznym usposobieniu bywają niezwykle porywczy. Nie przyjmują do wiadomości, że pewne rzeczy należy przemyśleć, nim wykonają konkretne działanie. Dla nich taki bezruch jest najgorszą karą i tylko czekają, by podjąć jakąkolwiek inicjatywę. Nawet, gdyby to miało być głupie działanie. Ekstrawertyk również najpierw coś powie a potem pomyśli o konsekwencjach związanych z wypowiedzianymi słowami. Nie warto więc brać ich sobie do serca za bardzo, biorąc przysłowiową „poprawkę” na takie działania.
Optymizm to jego drugie imię
Taka osoba zawsze będzie cię przekonywać, że szklanka jest do połowy pełna i z każdej sytuacji da się wybrnąć obronną ręką. Usposobienie to bardzo przydaje się pracy zespołowej, kiedy spadają morale i trzeba na szybko wymyślić nowe rozwiązania, nakierowane na konkretne działanie. Udowodniono, że ekstrawertycy ze względu na swoje pogodne usposobienie, są dobrymi kompanami i przyjaciółmi.
Lubi działać ryzykownie
Właśnie ze względu na optymistyczne i pozytywne podejście do wielu spraw, ekstrawertyk nie waha się przed podjęciem ryzyka. Często sprowadza to ich na złą drogę. Ekstrawertykowi nie można jednak odmówić ani ciekawości świata, ani pewności siebie. Z tych umiejętności czerpią pełnymi garściami, sięgając po swoje marzenia.