Nerki to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Co istotne, jeżeli zaczynają szwankować, nie bolą. Jednak są takie symptomy, których nie przegapisz, a są one bezpośrednio związane z ich prawidłowym działaniem. Oto, na co musisz zwrócić uwagę. Oto sygnały gdy nerki chorują!
Za co odpowiadają nerki?
To narząd, który zajmuje się filtrowaniem krwi i usuwaniem nadmiaru wody z organizmu. Tym samym czyszczą całe ciało i wszystkie organy ze szkodliwych metabolitów. Jeżeli działają nieprawidłowo, realnie zagrażają całemu funkcjonowaniu ciała. Nieleczone, mogą doprowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu albo nawet do utraty życia. Mylisz się jednak sądząc, że problemy z nerkami wieszczą jedynie bóle w dolnej części brzucha czy też pleców.
Sygnały gdy nerki chorują mogą być bardzo subtelne. Na tyle, że w początkowym stadium możemy go zupełnie błędnie zinterpretować. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu zaledwie 24 godzin, nerki filtrują całą krew znajdującą się w organizmie prawie 40 razy, to warto o nie dbać. Dodatkowo, jeżeli ich praca jest zaburzona, posypanie się całego zdrowia jest tylko kwestią czasu.
Sygnały gdy nerki chorują – ból pleców
Najczęściej zgłaszaną dolegliwością, która w efekcie wynika z niewłaściwej pracy nerek jest przytłumiony lub ostry ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Jeżeli taki ból odczuwasz przez kilka dni, a dodatkowo nie czujesz się najlepiej, koniecznie idź do lekarza. Wczesna diagnoza i przeprowadzone badania z pewnością poradzą na ból ale i będą początkiem holistycznego podejścia do poprawy stanu nerek.
Zobacz również: Zimna woda zdrowia doda? A może jednak chłodne kąpiele nie są dla wszystkich?
Bezsenność a nerki
Istnieje bardzo silne powiązanie między bezsennością a problemami z nerkami. Przejawiają się one zarówno w przypadku trudności z zasypianiem jak i ciągłym wybudzaniem się w nocy. Jeżeli wstajesz rano i czujesz chroniczne niewyspanie, problemem może tu być zarówno zmęczenie, jak i właśnie początek niewydolności nerek. Sygnały gdy nerki chorują nie zawsze muszą być oczywiste.
Spuchnięte stopy
Na pierwszy rzut oka, mając spuchnięte stopy, dopatrujemy się problemów z układem krążenia. To właśnie żylaki i uczucie ciężkości nóg jest ich najczęstszym objawem. Jednak taki sam symptom może również świadczyć o tym, że zaczynają się poważne problemy z nerkami.
Sprawdź też: Jak dbać o stopy, aby były naprawdę piękne? Proste triki za grosze!
Dzieje się tak dlatego, że organizm stracił zdolność do odprowadzania wody z organizmu, więc zaczyna go magazynować zaczynając od nóg. Gdy więc opuchlizna utrzymuje się przez dłużej niż dobę i nie jest spowodowana uszkodzeniami mechanicznymi, koniecznie zgłoś się do lekarza. Stan taki wymaga pilnej farmakoterapii.
Brak oddawania moczu
Jednym z najbardziej oczywistych sygnałów świadczących o tym, że nerki zaczynają bardzo źle pracować, jest skąpomocz albo całkowite zatrzymanie moczu. Poważnie zaniepokoić powinien cię również krwiomocz, czyli sytuacja, w której wraz z wydalanym moczem, zauważasz jeszcze krew. Dodatkowo gdy mocz wydaje ci się o bardzo nieprzyjemnym zapachu, lub też pieni się, koniecznie zgłoś się do lekarza. To taki rodzaj objawów, które zbagatelizowane, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub utraty życia.
Jak bada się nerki?
Podstawowym badaniem diagnostycznym jest zwykłe badanie moczu. W sytuacji tego wymagającej, lekarz wypisuje skierowanie na USG nerek a także na badanie krwi. W wynikach szukaj takich parametrów jak kreatynina, kwas moczowy, sód, potas czy mocznik. Jeżeli zastanawiasz się do jakiego udać się specjalisty, odpowiedź jest prosta: urolog i nefrolog.